Dünyada Havalimanları Yolcu Sayısında 6 Ayda %69 Artış

Ekim ayının sonlarında Marakeş, Fas’ta düzenlenen Uluslararası Havayolları Konseyi (ACI) kongresinde açıklamalarda bulunan Konsey başkanı Luis Felipe de Oliveira, bu yılın ilk 6 ayında hava yoluyla seyahat eden kişi sayısının 3 milyon kişiye ulaştığını açıkladı. 

Yaz döneminde tatil planlamalarıyla birlikte gerçekleştirilen rezervasyonların önemli katkıda bulunduğunu ifade eden başkan, Kovid-19 sebebiyle iki yıldır uygulanan kısıtlamalar sonrasında bu artışın gerçekleştiğini söyledi.

2022 yılının ilk yarısı olan 6 aylık süreçte havalimanını kullanan kişi sayısında %69 oranında artış olduğunu belirten Luis Felipe de Oliveira, Uluslararası Havayolları Konseyi’nin yıl sonu dünya toplamında yolcu sayısı tahminini 6 milyar 800 milyon civarı olarak açıkladı.

Kovid-19’la birlikte ele alınan önlemler çerçevesinde en çok etkilenen sektör olan seyahat sektöründe ülkemizde de geçen yılın aynı dönemi havalimanları yolcu istatistikleri değerlendirildiğinde havalimanlarında %40 ila %120 artış yaşandı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tahminlerine göre toparlanmalar devam edecek, ancak Kovid-19 önlemlerinin sektör üzerindeki etkilerinin tamamen ortadan kalkması 2026 yılında gerçekleşecek.

 


 

Bireklam olarak yükselen havalimanı yolcu sayıları ile birlikte, prestiji yüksek markalara, çoğunluğunun satın alma gücü yüksek ve hızlı karar verebilen bir kitleye doğrudan ulaşma fırsatı sunuyoruz. Havalimanları Reklam Alanları başta olmak üzere Led, Giantboard, Billboard, Megalight gibi mecralarda, Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Trabzon illerinde profesyonel medya planlamalarıyla markanıza hakettiği değeri veriyoruz. 

Önceki yazı
Pandemi Sonrası Havalimanlarında Güçlü Yükseliş